Artykuły

Polish Heritage Days 2020

Miło nam poinformować, że Ambasador RP w Londynie ogłosił czwartą edycję Polish Heritage Days, które zostaną zainaugurowane w pierwszy weekend maja: 2-3 maja 2020 r. W tym roku tematem przewodnim akcji będzie 80. Rocznica Bitwy o Wielką Brytanię.

Celem wydarzenia jest promocja polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii, a także podkreślenie pozytywnej roli, jaką niemal jednomilionowa polska społeczność pełni w Zjednoczonym Królestwie.

Oficjalnym symbolem inicjatywy Polish Heritage Days jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była symbolem polskich pilotów walczących w Bitwie o Wielką Brytanię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii.

Dni Dziedzictwa Polskiego zostaną zainaugurowane 2 i 3 maja 2020 r. Zachęcamy wszystkie polskie i brytyjskie organizacje i instytucje do organizowania wydarzeń kulturalnych i projektów przez cały miesiąc maj w celu promowania i dzielenia się bogactwem polskiej kultury i dziedzictwa oraz wkładu polskiej społeczności w społeczności lokalne.

Rok 2020 jest również rokiem XVIII Konkursu Chopinowskiego oraz Rokiem Chopinowskim, zachęcamy również do realizacji przedsięwzięć w tym zakresie.

Akcji Polish Heritage Days 2020 w mediach społecznościowych towarzyszą hashtagi: #PLHeritageDay oraz #PolesinUK.

W tym roku przypada 80. rocznica Bitwy o Wielką Brytanię, która była jednym z kluczowych momentów w brytyjskiej historii oraz punktem zwrotnym II wojny światowej. Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkie polskie oraz brytyjskie organizacje do wzięcia udziału w świętowaniu Dni Polskiego Dziedzictwa– Polish Heritage Days. Jeśli mają Państwo pomysł na wydarzenie, inicjatywę lub projekt poświęcony polskiej kulturze czy Bitwie o Wielką Brytanię, zachęcam gorąco do zaangażowania się w PHD2020. Zachęcam również do poinformowania samorządu lokalnego i lokalnych mediów o swoich projektach, aby dotrzeć do jak największej grupy odbiorców – powiedział Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

Bezpłatne Porady Prawne

Wraz z Izbą Adwokacką w Warszawie zapraszamy na bezpłatne porady prawne, które odbędą się 6.03 w godz. 14.00-18.00 i 7.03 w godz. 11.00-16.00 w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Londynie. Adwokaci odpowiedzą na pytania z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, administracyjnego, gospodarczego i karnego. Rejestracja niezbędna. Liczba miejsc ograniczona.

Poland: providing services and travelling for business after Brexit

The authoritative source for Polish market regulations is the Polish government. This guidance links to official Polish sources wherever possible.

Polish trade and services regulations

If you’re a UK business providing services in Poland, you’ll need to follow Polish regulations about:

  • getting authorisations or licences to provide a service
  • complying with specific local business regulations
  • EEA nationality requirements which could prevent you from providing services in some sectors

The Polish e-government portal for service providers can help you to:

  • find out what you need to know about providing services in Poland
  • understand local regulations
  • complete the relevant administrative procedures online

Consider appointing an English-speaking lawyer in Poland to help you comply with specific regulations. You can also contact your local chamber of commerce for advice.

To find out if EEA nationality requirements apply to you, contact the appropriate competent authority.

VAT on sales of digital services

Businesses can use the UK’s VAT Mini One Stop Shop (MOSS) to declare sales of digital services to Polish consumers made before Brexit.

If you wish to continue to use MOSS after the UK leaves the EU, you will need to register for MOSS in an EU member state.

Find out more about paying VAT on sales of digital services.

Ownership of companies registered in Poland

If you have a UK business, you might face restrictions on your ability to own, manage or direct a registered company in Poland or any other EEA country.

Read more about this in our guidance relating to the EEA and Switzerland.

UK legal professionals who have investments in law firms in Poland should contact the Polish Bar Council (site in Polish) and National Council of Legal Advisers (site in Polish) for information on what a no-deal Brexit means for your investment

Business travel and entry requirements

See the latest information on business travel to the EU after Brexit.

The Polish Ministry of Foreign AffairsPolish Embassy in LondonBusiness in Poland and Office of Foreigners have more information about:

  • visas including intra-corporate transfers
  • work and residence permits
  • supporting documentation
  • other conditions

Social security payments for employees

If you’re sending employees to Poland, they may need to make social security contributions in both the UK and Poland.

Find out when you will need to pay social security contributions in the UKEU and EFTA countries.

Recognition of professional qualifications

Find out if you need to take action by reading our general guidance relating to the EEA and EFTA countries.

If you need to take action to secure the recognition of your professional qualification in Poland, these sources can help you:

UK statutory auditors working in Poland

For UK statutory auditors, the Audit Oversight Commission Poland (site in Polish) should be able to provide further information.

UK lawyers working in Poland

If you’re a UK-qualified lawyer working in Poland, using either an Polish or UK professional title, you should contact the local Bar association in the region in which you are working or the Polish Bar Council (site in Polish) and National Council of Legal Advisers for specific advice.

Data transfer and GDPR

You may need to take action. Find out if you need to take action by reading our guidance relating to the EEA and Switzerland.

You may need to deal with the lead supervisory authority in Poland. Find out more information from the Polish Data Protection Office.

List Ambasadora Arkady Rzegockiego w Sprawie Settled Status

Zwracam się do Państwa w niezwykle ważnym dla Nas wszystkich okresie w historii Wielkiej Brytanii i polskiej obecności w tym kraju. Niebawem Wielka Brytania, która od wielu pokoleń jest domem dla tysięcy Polaków, najprawdopodobniej przestanie być członkiem Unii Europejskiej – nad czym ubolewamy, ale widzimy proces ten także jako szansę na wzmocnienie więzi między naszymi dwoma krajami. Wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty wiąże się jednak ze zmianami w kilku obszarach, w tym w zakresie swobody przepływu obywateli UE i dokumentowania przez nich pobytu na Wyspach.

W wyniku ogłoszonych przez rząd Wielkiej Brytanii zasad ewidencjonowania pobytu na Wyspach, od 29 marca br. każdy obywatel UE mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii musi rejestrować się w systemie elektronicznym i uzyskać tzw. status osoby osiedlonej (settled status) lub status tymczasowy (pre-settled status), aby móc pozostać w kraju po brexicie zgodnie z prawem. Jak zapowiada rząd brytyjski, trzeba tego dokonać do końca czerwca 2021 roku, a w razie wyjścia z UE bez umowy do końca 2020 r. Ten obowiązek dotyczy wszystkich osób niebędących obywatelami brytyjskimi, niezależnie od posiadanego obecnie statusu, również rezydentów.

Do tej pory około 27% Polaków mieszkających na Wyspach złożyło wniosek o przyznanie settled status. Jest to niepokojąco niski poziom, oznaczający iż tysiące polskich obywateli może być narażonych na komplikacje związane z brakiem uregulowania swojego statusu. W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją dotyczącą wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE oraz dosyć niskim wskaźnikiem wniosków o przyznanie settled status przez Polaków zwracam Państwa uwagę na konieczność złożenia takiego wniosku w sytuacji, kiedy chcecie Państwo pozostać na Wyspach po brexicie. Aktualne informacje o procedurze uzyskania statusu osiedlonego są dostępne na stronie brexit.msz.gov.pl. Na tej stronie znajdą też Państwo aktualne informacje dotyczące brexitu, a także adresy stron wiarygodnych instytucji, które mogą być pomocne w uzyskaniu statusu osiedlonego, a które świadczą swoje usługi również w języku polskim.

Zachęcam też Państwa do poważnego rozważenia możliwości powrotu do Ojczyzny i do zaznajomienia się z informacjami na portalu powroty.gov.pl, który odpowiada na pytania dotyczące m.in. świadczeń społecznych w Polsce, znalezienia zatrudnienia oraz zapewnienia dzieciom miejsc w szkołach. Szybko rozwijająca się gospodarka naszego kraju stwarza obywatelom coraz większe możliwości na rozwój i dobre warunki do życia w kraju. Życząc Państwu wszystkiego, co najlepsze, apeluję o zadbanie o swoją przyszłość.

Z wyrazami szacunku,

Arkady Rzegocki