SMART Recovery

Dzięki pomocy i gościnności Armii Zbawienia (The Salvation Army), zaczęliśmy organizować spotkania SMART Recovery dla społeczności polskojęzycznej w każdą sobotę o 16:00 przy 20 Tomnahurich Street w Inverness korzystając z ich sali. Od niedawna, prowadzę również spotkania SMART on-line dla grupy polskojęzycznej w każdy czwartek o 20:00.

SMART Recovery to „spotkania wzajemnego wsparcia, podczas którego, poprzez otwartą i poufną dyskusję, pomagamy sobie nawzajem w wyjściu z wszelkiego rodzaju uzależnień.

Uzależniające zachowania postrzegamy jako naszą własną odpowiedzialność i wynik dokonanych wyborów. Wierzymy, że jeśli zdecydowaliśmy się na zachowanie prowadzące do uzależnienia, możliwe, że będziemy mogli je sami powstrzymać. Dlatego odradzamy używanie na naszych spotkaniach określeń „alkoholik czy narkoman”.

SMART Recovery bazuje on na nowoczesnej nauce i metodach znanych z Terapii Poznawczo-Behawioralnej. To podejście wykorzystuje umiejętności wzmacniania siebie w procesie odwyku, zawarte w czteropunktowym programie: budowanie i utrzymywanie motywacji, radzenie sobie z impulsami, radzenie sobie z myślami, uczuciami i zachowaniami, prowadzenie zrównoważonego życia.

SMART Recovery to świecki program, ale nie zaprzecza, a wręcz zachęca do
korzystania z własnych indywidualnych przekonań i wiary oraz do czerpania korzyści z innych rodzajów spotkań, takich jak AA. Program SMART koncentruje się na byciu tu i teraz oraz na wyznaczaniu i osiąganiu celów na przyszłość. SMART Recovery jest skutecznym narzędziem do wyjścia z każdego rodzaju uzależnienia i pomocy dla naszej lokalnej społeczności.

Paweł Wyderka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *